Stavebný zákon - aktuálne informácie z parlamentu

Pekný deň,

ozývame sa Vám s ďalšími informáciami k stavebnému zákonu, v nadväznosti na októbrový seminár v parlamente. Kompletne spracovanie jeho záverov nebolo jednoduché, keďže svoje stanoviska, pripomienky a ďalšie výstupy k návrhu zákona nám dodali mnohí účastníci a účastníčky - za čo im aj touto cestou ďakujeme. Spracovali sme ich do súborného materiálu, pričom sme sa snažili prehľadne zosumarizovať všetky prezentovane pripomienky. Milo nás prekvapilo, že absolútna väčšina z nich bola vzájomne kompatibilná, takže materiál je "ambivalentný" doslova len na par miestach :-) Posielame vám ho v prílohe a nájdete ho aj na web stránke pána poslanca Hubu http://www.obycajniochranari.sk/pripomienky-k-navrhu-noveho-stavebneho-zakona/ .

Zosumarizovane pripomienky sme 12. 11. poslali predsedovi vlády a ministrovi dopravy - sprievodný list k nim nájdete na http://www.obycajniochranari.sk/list-predsedovi-vlady-sr-o-zaveroch-odborneho-seminara-k-navrhu-noveho-stavebneho-zakona/ .

Na ich základe pán poslanec Huba koncom novembra písomne interpeloval premiéra a ministra Počiatka. Včera ich interpeloval aj osobne na hodine otázok a odpovedi v NR SR.

Dnes sme k tejto téme zaslali médiám tlačovú správu. Pripájam ju pre vašu informáciu, nájdete ju aj na http://www.obycajniochranari.sk/poslanci-huba-a-hrasko-navrh-noveho-stavebneho-zakona-nie-je-dobry-priestor-este-musi-dostat-odborna-i-verejna-diskusia/ . Niektoré príklady problémov, ktoré môže spôsobiť takýto zákon v praxi, nájdete ako prílohu k tlačovej správe na http://www.obycajniochranari.sk/viac-skody-ako-osohu-co-caka-teba-obcan-ak-sa-prijme-novy-stavebny-zakon/ .

Koncom novembra minister Počiatek zaslal všetkým poslaneckým klubom list, že ich bude informovať o návrhu zákona na osobitnom stretnutí. Stretnutie s klubom OĽaNO sa uskutoční v utorok 17. 12. O jeho výsledku vás budeme informovať.

V tom čase nám ministerstvo zaslalo aj 10. verziu návrhu zákona, ktorú vypracovalo po ukončení verejnej diskusie. Ak by ste v nej našli nejaké zaujímavosti, najmä v porovnaní s predošlou verziou, budeme veľmi radi, keď nám o nich - resp. o svojich výhradách - dáte vedieť: informácie tohto druhu budeme môcť naniesť priamo na utorkovom stretnutí s kompetentnými zástupcami ministerstva. Návrh zákona aj s dôvodovou správou si môžete stiahnuť z vyššie uvedených podstránok s tlačovou správou a jej prílohou.

Koncom novembra sme taktiež podali pripomienku k plánu legislatívnych úloh vlády na r. 2014. Žiaľ, stavebný zákon je v ňom zaradený už na január (!). V pripomienke sme žiadali odsun tohto termínu na september a uskutočnenie serióznej verejnej diskusie, aby sa odstránili zasadne problémy zákona. Pripomienku nájdete na http://www.obycajniochranari.sk/pripomienka-k-planu-legislativnych-uloh-vlady-sr-na-rok-2014/ .

Všetky prezentácie zo seminára a stanoviska k zákonu, ktoré ste nám dodali, nájdete na http://www.obycajniochranari.sk/seminar-o-pripravovanom-novom-stavebnom-zakone-vsetko-v-jednom/ . Tlačovú správu zo seminára nájdete na http://www.obycajniochranari.sk/novy-stavebny-zakon-cast-odbornej-verejnosti-ostro-kritizuje-ministersky-navrh/ .

Toľko pre vašu informáciu o aktivitách pána poslanca a kol. k návrhu stavebného zákona. Vzhľadom na aktuálnu situáciu nás potešia vaše pripadne podnety k návrhu zákona čí celému procesu, ako aj námety na možné aktivity.

Želám pekný víkend a čo najmenší predvianočný zhon :-)

S pozdravom,
Ľubica Trubiniova

Na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
Microsoft Office document icon Závery seminára397 KB
Microsoft Office document icon Tlačová správa29.5 KB